Наша хата не скраю!

Наша хата не скраю!

пʼятницю, 6 вересня 2013 р.

Тарифний геноцид у новобудовах - з журналу "Пульсар Приірпіння"

В Ірпені серед людей, які живуть у квартирах у цокольних поверхах, побутує чорний жарт, що вони винаймають власне житло. Тобто, сплачують по тарифам такі гроші, ніби ці квартири орендують. Але самим жителям не до жартів: за опалювальний сезон, як розповідає голова Обєднання власників квартир Ірпеня Максим Плешко, за маленьку квартиру на 40 кв. метрів суми перевищують 10 тисяч гривень.



Ситуація, яка склалася, доводить постраждалих (а в Ірпені і в Бучі власників таких осель приблизно 700), до відчаю: навіть пенсіонери йдуть на непосильну роботу, аби тільки розрахуватися за користування електроенергією. Тим, чиєї зарплати не вистачає на оплату виставлених рахунків, залишаються без електроенергії. А це значить, що у квартирах не буде також ні тепла (газ у ці приміщення не підведений), ні води. Тарифна ставка у цокольних приміщеннях майже у 5 разів вища, аніж загалом для населення.
Купувати квартири у цокольних поверхах люди змушені були теж не від «солодкого» життя, а тому, що таке житло було для них єдиним доступним. Більшість цих людей, аби придбати таку квартиру (найдешевшу на ринку), роками збирали кошти, а хтось продав усе інше майно, аби тепер… сплачувати за житло такі непідйомні суми!
Позиція міського голови: «бачили очі, що купували». Більшість забудовників після продажу умивають руки. Хоча всі вони рекламували ці приміщення саме як квартири і обіцяли, що все буде гаразд. А прості люди, які мріяли про дах над головою, потрапили у паску.
Щоб діяти більш злагоджено і грамотно, новосели ірпінських новобудов створили громадську організацію Об'єднання власників квартир Ірпеня (Сайт: avkirpin.blogspot.com). 

Про суть цокольної проблеми розповідає голова Об'єднання Максим ПЛЕШКО.

- Пане Максиме, вже півроку ваша організація працює над проблемою тарифів на електрику для цокольних квартир…

- І не лише над цим. Ми прагнемо захищати права та інтереси жителів новобудов і налагодити між ними координовану взаємодію. Є проблема зелених зон, садочків. Зрештою, навіть у мешканців квартир на повноцінних поверхах є негаразди із РЕСом. Що ж до теми цокольних тарифів, то вона зараз є найбільш гострою.

- У чому її гострота?

- Наведу приклад із життя. Є у нас активістка Асоціації, колишня вчителька, їй під 70 років. Пенсія – мінімальна: менше тисячі гривень. А рахунки за електрику приходять понад тисячу щомісяця! Ця жінка влаштувалася в «Еко-маркет» фасувальником. А там - зміни по 12 годин. Вона не витримала такого навантаження і за кілька днів пішла з роботи.  Їй нещодавно відрізали світло за борги. Вона на межі відчаю і постійно повторює: «це тарифний геноцид!».
Є у нас ще багато подібних історій із молодими і багатодітними сім’ями. Жахливий випадок стався, коли після відключеного світла у квартирі матері-одиначки зіпсувалася тепла підлога, її однорічна дитина захворіла на бронхіт і померла.  

- У чому причина проблеми?

- Два роки тому Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері електроенергетики (НКРЕ), прийняла постанову, якою вивела мешканців цокольних приміщень поза закон. Під власників цоколів було створено «прогалину». До того діяли правила, які дозволяли тарифікувати цокольні квартири як «відокремлений об’єкт», що давало можливість людям сплачувати за звичайним тарифом.  
Цим активно скористалося «Київобленерго», яке вперто не хоче визнавати людей, котрі мешкають у цокольних квартирах, населенням лише на тій підставі, що там гіпотетично може вестися комерційна діяльність.
На наш погляд, сьогодні існує корупційна змова між енергокомпаніями та НКРЕ, мета якої - отримання надприбутків за рахунок малозабезпечених верств населення, які живуть у цокольних квартирах. На жаль, зараз чимало охочих отримувати надприбутки за рахунок малозабезпечених верств населення.   

- Ви зверталися з цією проблемою до представників влади?

- За півроку в запитах і зверненнях Асоціація пройшла шлях від Ірпінського районного підрозділу «Київобленерго» (ІРП) до НКРЕ. Також скаржилися до Антимонопольного комітету і надали йому всі докази, що «Київобленерго» порушує законодавство. Відповіді ще чекаємо. Були звернення до прокуратури, міського голови, депутатів тощо.
   Якщо установа або чиновник зацікавлений у збереженні ситуації як, наприклад, «Київобленерго» або НКРЕ, то кажуть: «Ситуація відповідає нормам, нічого вдіяти не можна. Переводьте ваші цоколі у житловий фонд». Друга категорія чиновників відповідає: ми нічого зробити не можемо, самі винні, треба було дивитися, що купували.
Особливо нас вразило спілкування з одним діячем від енергокомпанії, який «доаргументувався» до того, що мешканці цоколів, виявляється, - «не люди», точніше, не прирівнюються до населення.

- А жити в цоколях законно?
                                                                                               
- Законно. Ці приміщення належать людям на правах власності, то ж використовувати їх вони можуть на власний розсуд. Аби лише це не порушувало будь-чиїх свобод. Наприклад, щоб там не влаштували хімічне виробництво або нічний клуб. Законом не заборонено і не може бути заборонено жити у таких приміщеннях, оскільки це б порушувало основи цивільного права.
Дозвіл на те, щоб проживати у приміщенні, яке належить вам на праві власності, ні в кого брати не потрібно.
 
- А які тарифи стягують інші комунальні служби з цокольних приміщень?

- Усі інші служби застосовують до цокольних приміщень той же тариф, що і для квартир на вищих поверхах.

- А як бути з порадами про переведення цоколів до житлового фонду, чим це не варіант?

-   Чиновники «Київобленерго» дійсно радять переводити наші квартири у житловий фонд. Тоді, мовляв, буде вам цивільний тариф. Але штовхати людей на те, щоб вони переводили цоколі у статус квартир - це підбивати на злочин. Закон це прямо забороняє. Відтак, без «матеріального заохочення» зацікавлених осіб зробити це неможливо. Отже, якщо вам таке рекомендують, то радять пірнати в корупцію та викласти за це приблизно 5 тис. доларів. А це і є різниця між звичайною квартирою на поверсі і цокольною.

- Як же прорвати замкнене коло, які подальші кроки Асоціації?

- Ми вважаємо, що Ірпінський районний підрозділ «Київобленерго» порушує Закон України «Про електроенергетику» і конституційні права громадян, які мешкають у цокольних квартирах. Статтею 24 Конституції визначено, що для громадян «не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання». При укладенні договорів на постачання електроенергії «Київобленерго» бере за основу приміщення, де ці люди проживають, а не той факт, що це в першу чергу люди, які мають рівні права з усіма іншими людьми і, відповідно, мають право користуватися тарифом для населення. 

- Ви буде звертатися до суду?

 - Як один із варіантів - ми розглядаємо позов до господарського суду з метою скасування дискримінаційної постанови НКРЕ. Але цього замало. Ми маємо створити масовий рух підтримки, щоб найвищі чиновники держави побачили нашу проблему. Найближчим часом ми будемо ініціювати масштабний збір підписів в Ірпені та Бучі під зверненням до Президента та секретаря Ради національної безпеки і оборони. Ми маємо зібрати тисячі підписів. Звернемося за допомогою до провідних телеканалів країни. Будемо проводити акції протесту. До слова, нещодавно, проблему цоколів в Ірпені вже показали в сюжеті «ТСН» на «1+1». Ми не опустимо рук і обов’язково досягнемо справедливості. Нас - багато, а чиновників, які отримують за наш рахунок надприбутки - всього кілька. Наша організація виступає майданчиком для такого об’єднання, своєрідним штабом боротьби за права власників квартир в Ірпені.
Усі, хто в міру сил і можливостей готовий долучитися, можуть писати на адресу: аvkirpin.1@gmail.com або телефонувати: (093) 181 06 07 та (097) 801 12 06 заступнику Голови Об'єднання Євгенії Коверзневій.

 Спілкувалася Марічка Кармазенко






Немає коментарів:

Дописати коментар